Co je nového?

Jak správně sepsat návrh?

Máte návrh do projektu „Společně tvoříme Jih“? Chcete, aby na našem obvodě vyrostlo nové hřiště, místo k veřejným produkcím nebo aby zkrásněl parčík, kolem kterého denně chodíte?

Nevadí, že jste ještě žádný projekt nepsali, náš formulář Vás spolehlivě dovede k cíli.

Ze všeho nejdřív se ale v klidu posaďte a pouvažujte nad tím, pro koho všeho bude Váš projekt přínosem a zda někomu naopak nepřinese problémy či nepohodlí. Pokud si nejste jisti, oslovte své sousedy nebo lidi v okolí, kterých se to týká, jak se na Váš nápad dívají.

Vymyslete trefný název – nejlépe krátký a úderný, tak aby vzbudil pozornost, ale vztahoval se zároveň k tématu, o kterém Váš návrh je. 

Do rubriky „Popis“ napište stručně, o čem Váš návrh je a proč jej podáváte, například:
„Navrhuji prolézačky pro děti před naším domem, pískoviště a 4 lavičky s odpadkovým košem. V naší lokalitě je hodně malých dětí, a protože prolézačky chybí, děti lezou po klepáči a to není bezpečné. Lavičky využijí jejich rodiče ale také starší sousedé, pro ty by část laviček měla být umístěna opodál pod stromem a měl by tu být také nainstalován napevno stůl s lavicemi okolo, aby se na něm daly hrát deskové hry nebo karty.“

Až budete mít hotov Popis, vraťte se k rubrice Anotace a zde Váš návrh ještě více zestručněte, údaje z této rubriky budou podkladem pro představení Vašeho návrhu na stránkách Jižních listů a na bannerech, které budou vystaveny na akcích.

Takže například:
„Místo k setkávání tří generací na dvoře v ulici U zapomenutého kočáru. Pro děti pískoviště a prolézačky, pro rodiče lavičky, pro seniory lavičky opodál ve stínu a stůl s lavicemi na mariáš, donesené kafíčko a deskové hry.“

Do rubriky „Jak využijí návrh obyvatelé místní části“ uveďte, pro koho bude především Váš návrh přínosem, ale také jaká bude mít další pozitiva.

Například:
„Poslední roky je klima teplejší a lidé rádi tráví více času venku. Náš návrh přispěje k tomu, aby měli další příjemné místo, kde mohou od jara do podzimu trávit venku volné chvíle. Protože jde o dvůr mezi vysokými domy a žijí zde lidé různých generací, je zde hodně obyvatel, kteří návrh přivítají. Místo je velmi přehledné a proto se dá celkem dobře ochránit před vandaly.“

 

Rubrika „Místo realizace“ – uveďte prosím co nejpřesněji, kde se Váš návrh má uskutečnit. Můžete přidat odkaz na mapu, GPS souřadnice, místo vyfotit nebo nakreslit plánek.

Zjistěte si také, zda pozemek patří městu nahlédnutím do katastru nemovitostí http://nahlizenidokn.cuzk.cz , číslo parcely, které zde musíte zadat, vypátráte například na stránkách http://regiony.kurzy.cz/kn/ , kde se dá zadat adresa. Pokud to je pro Vás oříšek, obraťte se na koordinátorku projektu, pomůže Vám majitele pozemku zjistit.

Zbývá orientačně vyčíslit náklady. Máte několik možností: najít si na internetu ceníky různých firem (snadné například u laviček apod.), porovnat je a cenu dát podle konkrétního typu, který považujete za vhodný nebo si spočítat cenu průměrnou. U složitějších projektů můžete oslovit firmu se žádostí o nezávaznou cenovou nabídku. Další možností je stavit se nebo napsat na úřad a požádat pracovníky úřadu, Odboru dopravy a komunálních služeb nebo Odboru investic, aby Vám s vyčíslením pomohli (například u cen různých povrchů). 

A ještě důležité: získejte 15 podpisů obyvatel Ostravy Jihu, ideálně z místa, kde má být Váš projekt realizován. Bez toho Váš projekt nemůže být přijat ke kontrole a do hlasování.

Poslední důležitou částí, zejména pro prezentaci projektu, je přiložení ilustračních fotografií, situačního nákresu nebo mapky, která zobrazuje přesné umístění návrhu. 

 

Přejeme spoustu fajn nápadů a pokud potřebujete poradit, ozvěte se koordinátorce Janě Mecnerové!