Co je nového?

Participativní rozpočty měst a obcí spojují společná témata

Na konci března se v Ostravě-Jihu setkali zástupci 29 participativních rozpočtů z různých českých měst a obcí a Městské části Košice-Západ. Cílem pracovního setkání bylo sdílení zkušeností, vzájemná inspirace a také vznik budoucích spoluprací a partnerských vztahů. „Prínosné stretnutie koordinátorov, ľudí z prvej línie medzi verejnými financiami a obyvateľmi. Praktické rady a skúsenosti, otvorenosť a ústretovosť,“ zhodnotil akci Jozef Roman, vedoucí oddělení rozvoje z Městské části Košice-Západ.

I přes velkou vzdálenost nejvýchodnějšího a nejzápadnějšího účastníka, a to Chebu a Městské části Košice-Západ, koordinátory spojují společné otázky a témata. Jsou jimi zvýšení zapojení obyvatel do navrhování nápadů a hlasování, jejich motivace a povzbuzení aktivity, ale také spolupráce s kolegy na úřadech a vysvětlování důležitosti participace. Dvoudenní setkání proto obsáhlo témata nastavování pravidel participativních rozpočtů, zapojení a práce úřadu v celém procesu participace a také komunikace směrem k veřejnosti. Doplněním a nastavením jiného úhlu pohledu na spolupráci s navrhovateli a obyvateli byl seminář na téma budování komunit.

Zajímavé rovněž bylo srovnání jednotlivých participativních rozpočtů a měst a obcí. Pohled na participativní rozpočet není všude stejný. V některých městech nabízejí občanům možnost vybrat si místo, kde je možné něco nového vybudovat. Na veřejných projednáváních jsou pak nabízeny možnosti využití pozemku a ze společných jednání vzejde výsledek. Podobnou praxi uplatňují například ve Frýdku-Místku. Jiná města jako třeba Opava, Most nebo Ostrava-Jih nechávají obyvatele, aby si sami našli místo a navrhli, co by na něm mělo vzniknout. „My se zaměřujeme pouze na proveditelnost návrhu a jeho soulad s pravidly participativního rozpočtu. Pokud je po této stránce vše v pořádku, pustíme jej do hlasování a obyvatelé sami rozhodnout, zde jej realizujeme, nebo ne,“ vysvětlila Jitka Hejduková, koordinátorka participativního rozpočtu Hejbni Mostem. Rozdíl je také v počtu lidí, kteří se participativnímu rozpočtu věnují. V Brně, které participativní rozpočet dělá najednou pro všechny městské části, se projektům věnuje hned několik zaměstnanců, naopak ve Veselí nad Lužnicí velkou část procesu zajišťuje místostarosta.

Setkání přineslo nové kontakty a také potenciál budoucí spolupráce při řešení problémů a sdílení zkušeností. Jedná se také o zavedení pravidelných putovních setkání koordinátorů.