Zábřeh

Vybavení dřevařské dílny pro klienty sociální služby

Informace o projektu

Anotace projektu

Pořízení vybavení do stolařské dílny centra denních služeb pro klienty sociální služby PRAPOS, z. s. Jedná se o pořízení dílenských stolů, židlí, regálů, lampy a pracovního náčiní.

Jak využijí projekt obyvatelé?

Centrum denních služeb PRAPOS, z. s., je určeno pro dospělé klienty s mentálním a kombinovaným postižením, okamžitá kapacita služby je 21 osob. CDS navštěvuje 13 klientů, kteří mají trvalé bydliště na území Ostrava-Jih, ostatní klienti služby žijí v jiných městských obvodech. Klienti do služby CDS docházejí od pondělí do pátku v době od 6 do 16:30 hodin.

Popis projektu

Centrum denních služeb (dále jen CDS) aktuálně provozuje dílnu umístěnou ve sklepních prostorách, kde se klienti s mentálním a kombinovaným postižením učí pracovat se dřevem a vyrábějí jednoduché výrobky. Vybavení dílny disponuje běžnými kancelářskými stoly, nepolohovací židlí, jedním dřevěným regálem, základním pracovním nářádím/přístroji určenými pro občasné domácí používání. Vzhledem k nedostatečnému přímému světlu v místnosti a umístění dílny je zřejmé slabé osvětlení. V zařízení jsem začala vypomáhat jako dobrovolník a vidím, že klienty práce se dřevem baví a naplňuje, a to nejen přítomné muže, ale i ženy. V rámci pracovních činností a aktivit jsou klienti zařazeni do denních programů, které jsou realizovány v dopoledních hodinách, avšak často se stává, že je dílna využívána i odpoledne. Jednou týdně do CDS dochází také 3-5 klientů z druhé sociální služby - sociálně terapeutické dílny (ul. Zborovská, Moravská Ostrava), kdy s klienty CDS společně pracují v dílně. Z tohoto důvodu bych ráda navrhla nové vybavení dřevařské dílny, kdy se nejen rozšíří možnosti práce se dřevem, ale samotná práce bude probíhat díky kvalitnímu a hlavně bezpečnému vybavení. Navrhuji pořízení následujících věcí: 2x pracovní stůl, 2x dílenská židle, 3x policový regál, lampa s lupou, z nářadí/přístrojů pak 2x svěrák, truhlářská pila, pokosová pila, řezbářský nůž, sada řezbářských dlát, 2x gravírovací pájka, stolní vrtačka, aku vrtačka, 2x hoblík, soustruh na dřevo, plochý sekáč a box na nářadí.