Dubina a Bělský Les

RINGO Ostrava-Jih - „Centrum sportu pro každého“ | D8

Informace o projektu

Anotace projektu

Cílem projektu je vytvořit první stálé centrum sportu RINGO u nás vůbec! K tomuto účelu chce projekt využít aktuálně ladem ležící travnatou oplocenou plochu u ZŠ Košaře (Ostrava-Dubina bývalé softbalové hřiště) k propagaci sportu RINGO mezi mládeží i dospělými Ostravy-Jih. V tomto oploceném areálu chceme umístit dvě přenosné unimobuňky s dřevěným obložením (zázemí a sklad potřeb). Jedná se o běžně vyráběné mobilní obytné kontejnery umístěné jen na pevné zemi o rozměrech 6 x 2,6 m, opatřené mřížemi na oknech a dveřích proti krádeži, které by poskytly základní zázemí pro pořádání tréninků (cca 2x týdně) a dále i pravidelných turnajů pro děti a mládež případně i pro rodiče dětí (od jara do podzimu cca 1x týdně). (Viz ilustrační foto kontejneru od výrobce.) Součástí plánovaného vybavení je 10 rozkládacích ringo hřišť a 100 ks hracích ringo kroužků. (Blíže viz rozpočet a ilustrační foto.)

Jak využijí projekt obyvatelé?

RINGO Ostrava-Jih - „Centrum sportu pro každého“ je projekt, který je určen zejména pro děti a mládež, ale svou popularitu si určitě získá i mezi dospělými. Projekt centra sportu RINGO je připravován za úzké součinnosti se ZŠ Košaře. Předpokládaný počet po zaběhnutí tradice pravidelných turnajů je cca 40-100 dětí, které chceme pořádat minimálně 1x týdně v odpoledních hodinách od jara do podzimu (dle povětrnostních podmínek). Větší turnaje pro více zájemců budou probíhat i o víkendech. Dále máme ambici vytvořit jedinečnou nabídku otevřeného tréninkového centra (prvního v republice), kde by se všichni zájemci z širokého okolí mohli seznámit s tímto krásným sportem. Po personální stránce je projekt skvěle zajištěn zkušenými trenéry a hráči (mezi nimi jsou i několikanásobní mistři ČR, Evropy a i mistři světa!), které zajišťuje Český klub ringa, z. s., a smluvní studenti denního studia na PdF Ostravské univerzity z Katedry studií lidského pohybu, která je společně s Univerzitním sportovním klubem Slávie Ostravská univerzita garantem celé akce!

Popis projektu

Proč chceme masově propagovat sport RINGO na tomto pozemku?

Ringo je hra, která rozvíjí snad všechny vlastnosti potřebné člověku v dnešním životě – postřeh, rychlou reakci, prostorovou orientaci, obratnost, fyzickou kondici, vůli a především sportovní chytrost. Hraje se s gumovým kroužkem uvnitř dutým, na hřišti stejných rozměrů jako je hřiště pro odbíjenou. Účelem hry je umístit kroužek do hřiště soupeře.

Svými vlastnostmi se jeví ringo jako výborný doplňkový a hlavně základní sport a je velmi oblíben především mezi dětmi a mládeží. Technika hry je totiž na rozdíl od jiných sportů málo náročná a umožňuje hráči zapojit se do soutěží již po krátkém zaškolení. Také materiálové nároky jsou minimální – stačí pouze zmíněný kroužek a malé přenosné rozkládací hřiště, které se dá postavit za pět minut kdekoliv na trávě.

Proč je sport ringo tak populární - technika házení a chytání ringo kroužků je velmi snadná a i malé dítě se jí rychle naučí. Rovněž rekreační pravidla jsou velmi jednoduchá a za 10 minut je každý pochopí (více informací na webu www.ringo.cz a viz přiložené fotky).